Slide 1

Dilan Markanday: Mým snem je hrát za Spurs celou kariéru

Možná si někteří z vás všimli, že v nevydařeném zápase na Vitesse nastoupil ze střídačky hráč, o kterém jste možné ani neměli tušení, že je součástí klubu. Dilan Markanday si odbyl v Konferenční lize svůj debut za Spurs a stal se prvním Britem asijského původu, který za Tottenham nastoupil v soutěžním zápase.

Dvacetiletý Dilan se narodil v Barnetu indickým rodičům a hraje za jedenadvacítku Spurs v Premier league 2, kde byl nominován na ocenění hráče měsíce Října. Jeho snem je zůstat v Tottenhamu, kde je již od svých 11 let a také by se chtěl stát příkladem pro další hráče asijského původu.

Jsem pyšný, že jsem mohl být prvním, kdo to v Tottenhamu dokázal. Ale doufám, že tu zvládnu více a že i další Britové s asijskými kořeny mě budou následovat, budu pro ně takovou inspirací, že si budou věřit a dokážou, co v nich doopravdy je.

Markanday se upřímně netají tím, že by s klubem rád spojil celou kariéru. „Mým snem je hrát za Spurs příštích 15 let, v každém zápase, ale jasně, vím, že to nemusí vyjít. Věci mám ale nyní ve svých rukou a je jen na mě, jak si s tím poradím. Moje motivace to dokázat se ještě zvýšila od té doby, co jsem s prvním týmem. Vyrůstal jsem v Barnetu, což je v Londýně poblíž Tottenhamu a v mládí jsem byl na mnohokrát na zápase. Tottenham jsem vždycky miloval, takže být jeho součástí poté, co jsem prošel akademií, je skvělý pocit.“

Britové s asijskými kořeny (hlavně Indové a Pákistánci, kterých je ve Velké Británii celkem 2,5 milionu) jsou v profesionálním fotbale velmi málo zastoupeni, Dilan tak může být dobrým příkladem pro tuto komunitu, která skýtá velký potenciál pro britský fotbal. Zároveň ale křídelník, který uvádí Messiho, Robbena, Mahríze a Salaha jako své vzory, ze sebe nechce dělat vlajkonoše komunity. „Nechci, aby to ovlivnilo moji hru, mé výkony. Určitě jsem ale rád dobrým příkladem a všímám si podpory lidí na sociálních sítích.“

Markanday si rovněž nemyslí, že by anglické fotbalové prostředí bylo pro Brity asijského původu diskriminační. „Musel jsem skončit ve škole, abych se stal profesionálním fotbalistou, ale tady je to o tom, jak dobří jste na hřišti, ne o tom, jestli jste Asiat nebo jiné rasy.“ Zmínil rovněž důležitou roli hráčské asociace PFA, která spojuje mladé fotbalisty napříč věkovými kategoriemi, díky které si mohou vyměňovat zkušenosti a podporovat se v rozvoji. Jako osobnosti, které mu v začátcích v akademii nejvíce pomohly, Dilan uvádí Scotta Parkera a Ryana Masona.

Volně přeloženo podle článku z The Independent.

Share:
0 0 votes
Article Rating
Upozornit na nové komentáře
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x