Slide 1

Jimmy Greaves: Král střelců

  • 20. 9. 2021
  • StevieY
  • Články
  • 2
  • 211 zobrazení

Jak už asi víte, v pondělí nás opustil jeden z nejlepších hráčů, kteří kdy hráli za Tottenham a nejlepší střelec historie anglické ligy. Nikdo nemá na kontě více prvoligových gólů, než Jimmy Greaves. Se svými 357 zásahy s přehledem vede pořadí před Alanem Shearerem, který vsítil 283 gólů.

Jimmy započal svou kariéru v Chelsea a trefil se hned při svém debutu – jak jinak, než proti Tottenhamu. Za Blues odehrál čtyři sezony a v té poslední vytvořil klubový rekord v počtu gólů vstřelených za sezonu – 41. Vzhledem k tehdejší průměrnosti svého týmu dostal nabídku, kterou nešlo odmítnout – zahrát si za AC Milán, které už tehdy patřilo mezi špičkové evropské kluby. Greaves ale vedle takových es, jako byli Cesare Maldini, Gianni Rivera nebo José Altafini vydržel jen půl sezony. Ne snad že by se neprosadil, ale nevyhovoval mu tamní přísný režim ordinovaný koučem Nereo Roccem. Toho lišácky využil tehdejší manažer a legenda klubu Bill Nicholson a Greavese přivedl do tehdy již siného Tottenhamu, úřadujícího mistra ligy.

Jimmy v Tottenhamu navázal na své předchozí kanonády na ostrovech a opět se zařadil mezi nejlepší střelce ligy (celkem tuto statistiku opanoval v šesti sezonách). V Tottenhamu přišly kromě individuálních i týmové úspěchy a Jimmy se tak radoval z FA Cupu 61/62, v následující sezoně potvrdil s týmem kvalitu vítězstvím v Poháru vítězů pohárů (PVP) a druhým místem v lize. Vítězství PVP bylo vskutku přelomové, jelikož šlo o první triumf anglického klubu v evropských pohárech. FA Cup se Tottenhamu podařilo s Greavesem v sestavě získat ještě v sezoně 66/67. Jimmy Greaves patřil mezi nejlepší střelce Spurs po celá šedesátá léta a to platilo i v jejich samém závěru, ve své poslední sezoně za Kohouty byl s 11 góly společně s Martinem Chiversem nejlepším střelcem týmu. Výsledkově se ale nedařilo, a tak vedení sáhlo ke změně a přestalo Jimmyho stavět. V celkem 381 zápasech za Spurs nastřílel celkem 268 gólů, včetně 15 hat-tricků, což je další klubový rekord. Mimo to je dobré připomenout, že jako reprezentant si zahrál na Mistrovství světa 1966, kde Angličané získali doposud jedinou zlatou medaili. Celkem vstřelil v 57 reprezentačních zápasech 44 gólů.

V březnu 1970 se Greaves stěhoval do West Hamu, jelikož nechtěl opouštět Londýn. Ačkoli byl stále solidním útočníkem, jeho kariéra začala díky ztrátě motivace a problémům s alkoholem uvadat. Ostatně, komu by se to ve West Hamu nestalo:) To byl také jeho konec v ligovém fotbalu, následující léta hrál už jen v nižších soutěžích a jeho problémy se životosprávou narůstaly. S definitivním koncem fotbalové kariéry ale skončil i s pitím a po zbytek profesního života se věnoval sportovní žurnalistice.

Jimmy Greaves byl rozeným střelcem, zdobily ho rychlost, skvělý dribling, výběr místa ve vápně a precizní zakončení.

Jimmyho zdraví se začalo zhoršovat po roce 2012, po několika mrtvicích zůstal upoután na invalidní vozík. Koncem roku 2020 byl královnou Alžbětou jmenován členem Řádu britského impéria (MBE) společně se svým spoluhráčem z MS 1966 Ronem Flowersem.

Jimmy Greaves

20. 2. 1940 – 19. 9. 2021

Tottenham Hotspur: 381 zápasů / 268 gólů

Celkem v profesionálních soutěžích: 604 zápasů / 422 gólů

Share:
5 2 votes
Article Rating
Upozornit na nové komentáře
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hotenTottenham
2 let před

diky za krasnu spomienku a diky za obnovenie a vylepsenie webu, chybalo mi to
COYS

dusepe
2 let před

Díky za parádní článek! R.I.P. Jimmy.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x