Slide 1

Po hurikánu se může vyjasnit

Harry Kane odchází a s ním i jedna éra. Nejlepšího střelce nenahradí žádný jedinec, ale pro Spurs nemusí být loučení s legendou jen trýznivým okamžikem. Právě teď je totiž vhodná chvíle pro velký restart, nový úsvit.

Tahle sága byla obzvlášť výživná, dlouhá a plná zvratů. Zastínila i obvykle nejmohutnější generátor nesnesitelných a nekonečně dlouho se táhnoucích přestupových spekulací Kyliana Mbappého. Tři dny předtím, než hráči Tottenhamu pod novým trenérem vyběhnou na trávník na stadionu Bretfordu v prvním kole Premier League, rozsekl celou věc novinář The Athletic David Ornstein.

Ten má natolik spolehlivou reputaci, že jeho slovo lze považovat za oficiální klubové komuniké, snad možná ještě o špetku solidnější. Pár hodin to sice ještě vypadalo všelijak, některá média dokonce naznačovala, že by Harry mohl zůstat, ale pak Ornstein udeřil podruhé – Harry Kane se rozhodl odejít. Ve chvíli, kdy jsou tyhle řádky venku, možná už pózuje s dresem Bayernu Mnichov.

Harry si samozřejmě zaslouží pořádný rozlučkový článek, malý epos o tom, co všechno nejen na hrotu tottenhamského útoku dokázal od té doby, kdy se na podzim 2014 postupně etabloval do základní sestavy, kdy vystřelil první vítězný gól, jak překonával jeden rekord za druhým, sbíral zlaté kopačky, navlékl anglický dres a posléze kapitánskou pásku, překonal všechny dosavadní anglické střelce…

Kaneův vliv na Tottenham v uplynulé takřka dekádě zkrátka není možné přecenit. Ať už kolem něj hrál kdokoliv, on byl vždy naprosto spolehlivým pilířem, který tým táhl. A bylo úplně jedno, jestli šlo o vrchol Pochettinovy éry, nebo poslední tragickou sezonu, kdy zklamal Conte, úplně celý tým, Harry ale ne a třiceti ligovými zásahy doslova dotáhl Spurs alespoň na to osmé místo.

Když změny, tak pořádné

Pilíř se teď zhroutil, středobod posledních let mizí ze severolondýnského hřiště a díra po něm zeje nejen v útoku, ale i v záloze, a snad paradoxně i v obraně, protože kromě všech svých mnoha předností patřil také k brilantním obráncům standardních situací soupeřů.

Na N17 nastává nový úsvit, bez Kanea, s novým koučem, novou filozofií, novou taktikou. Jestli někdo (pár nás bylo) volal po loňské hrůzné sezoně po velkém restartu, tak si nemůže stěžovat. Jen těžko si představit zásadnější odstřihnutí od etapy v historii klubu, kterou symbolizuje pasivní, nikterak oku lahodící fotbal a snaha vytřískat úspěch ze stále slábnoucí, ale stále ještě kvalitní sestavy, která okusila i finále Ligy mistrů. Radikálnějším řezem by snad byl už jen prodej klubu novým majitelům.

Vypořádat se s odchodem největšího talismanu a hráče světového kalibru nebude jednoduché. Nebylo by to snadné pro žádný klub na světě, a už vůbec ne pro Tottenham, který má za sebou nelehké měsíce a léta, více zvratů a turbulencí než dramatická tvorba HBO.

Přesto se nelze ubránit pocitu, že jestli měl Tottenham o Kanea někdy přijít, možná se tak nemohlo stát v příhodnější chvíli.

Shrnu nejdřív jen krátce milionkrát omleté aspekty: Kaneův odchod toto léto znamená, že Spurs o něj nepřijdou zadarmo, šestaosmdesát milionů liber se klubu bude hodit a můžeme jen doufat v rozumnou reinvestici. Kaneův odchod do Bayernu znamená, že za rok neposílí rivaly v Anglii.

A ano, můžeme vést debaty o tom, zda by nebylo lepší ještě jednu sezonu s Kanem odehrát a třeba se pokusit o Ligu mistrů, byť za cenu rizika, že za rok oblékne konkurenční dres – a nebo možná ne a podepíše novou smlouvu. O to se možná budeme přít celou nadcházející sezonu.

Klub jako celek je ale na ztrátu své hlavní hvězdy poměrně solidně připraven, respektive se nachází ve vhodné chvíli, kdy udělat zásadní řez.

Nejlepší obrana je útok

Útočná vozba budí respekt i bez Kanea – sice menší, ale družina Son, Maddison, Kulusevski, Richarlison nevypadá vůbec zle. Zejména brazilský útočník má po minulém ročníku co dokazovat a předpoklad, že Son v útočně laděném týmu předvede lepší výkony než loni s kýlou, také není od věci. V Maddisonovi mají Spurs po letech konečně tvořivého záložníka, který se navíc velmi dobře ukázal už v přípravě. A jako příjemný bonus se zdá, že Ange Postecoglou si velmi oblíbil Lo Celsa a ví, jak s jeho kvalitami naložit.

Útok zkrátka – pravda, i díky Kaneovi – nebyl v uplynulých letech nikdy problém. I když Kane laboroval se zraněnými kotníky, vždy se našel někdo (Son), kdo ho zastoupil. Tím spíš by to mělo platit v ultraofenzivním fotbalu v pojetí charismatického australského kouče.

Snad každý vidí, že největším problémem Spurs je dlouhodobě obrana. Ta také prochází solidním faceliftem, i když nová podoba je velkou neznámou a rozhodně nelze říct, že cedník se přes léto podařilo stoprocentně zacelit. Přes šedesát inkasovaných branek v loňské ligové sezoně je hrůzostrašné číslo, a pokud chce vedení klubu pomýšlet na lepší umístění, musí obrana fungovat spolehlivěji.

Jestli je Vicario odpovědí na Llorisovu nedávnou nekonzistentnost, uvidíme. Stejně tak musí Postecoglou najít recept, jak obranu formovanou na pět vzadu vhodně naštelovat do systému dvou stoperů a dvou krajních obránců. Zejména osud Pedra Porra je velkou otázkou, na druhé straně naděje naopak vzbuzuje slibný Destiny Udogie – ovšem také kupovaný jako wingback, nikoliv vyloženě zadák. Renesanci dost možná zažije Emerson Royal a samozřejmě největší impuls by měla dát nejnovější akvizice v podobě Mickyho van de Vena.

Nanovo

Zdaleka nejzásadnějším faktorem je ale pochopitelně změna trenéra a jeho týmu. Ange Postecoglou přichází jako absolutní antiteze posledních let a v přípravě, na tiskových konferencích už ukázal, že fanoušci Spurs se můžou těšit na diametrálně odlišnou týmovou prezentaci na hřišti i mimo něj.

Kaneův odchod nic nemění na tom, že Spurs procházejí turbulentním obdobím a věci se mění na všech frontách. Snad se ukáže, že vypořádat se se ztrátou letitého motoru týmu je jednodušší ve chvíli, kdy se rozebírá celé auto, nikoliv novou éru vybudovat kolem stroje, o který stejně záhy přijdeme. Jestli se někdo dokáže vypořádat s přestavbou týmu, je to Ange Postecoglou. Ukazuje to celou svoji kariéru. Odchod Kanea je smutná věc, ale nemusí to být katastrofa. Těšme se na nový začátek.

Share:
5 2 votes
Article Rating
Upozornit na nové komentáře
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
elroon
8 měsíců před

Ze začátku je článek kapku neaktuální, protože jsem ho dával dohromady už ve čtvrtek, ale kvůli nejistému vývoji situace a následným nečekaným technickým problémům vyšel až dnes. Ale zbytek snad dává hlavu a patu, nenechte se odradit 😀

Milas
Editor
8 měsíců před
Reply to  elroon

Ahoj Adame, já to četl už ve wordu a je to krásně napsaný… Snad se setkáme zase společně v Londýně a zafandíme, jako posledně 🙂

elroon
8 měsíců před
Reply to  Milas

Díky, též se těším! Podzim už mám zabitý, ale na jaře snad něco vyjde 🙂

Venca
8 měsíců před

Diky za krasny článek! Moc hezky čtení- neni k tomu co dodat.

COYS!

elroon
8 měsíců před
Reply to  Venca

Díky!

Bejlas
8 měsíců před

Nebyl jsem tam a cena taky nesouhlasí. Nakonec z toho Levy vytriskal 100 mega £ + 20 bonusy.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x